< POPRZEDNI

Atrakcje w okolicy

Pozwiedzamy?

Atrakcje w okolicy


PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów to największa tego typu kopalnia nie tylko w Polsce, ale i Europie. Bełchatowski węgiel liczy sobie około 20 mln lat. Do odkrycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim doszło w 1960 roku w trakcie poszukiwań gazu ziemnego.

Wyrobisko kopalni ma długość 8 km i szerokość dochodząca do 3 km. Jego głębokość sięga obecnie 260 m. Do wyrobiska, w którym różnica poziomów wynosi ponad 200 metrów, organizowane są wycieczki turystyczne. Na samym dole podziwiać można gigantyczne koparki i zwałowarki przy pracy oraz poznać szczegóły dotyczące wydobycia węgla.

W Kleszczowie i Żłobnicy znajdują się punkty widokowe, z których roztacza się panorama na odkrywkę Kopalni "Bełchatów". Można z nich podziwiać niemal cały teren kopalni z koparkami nadkładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników taśmowych.

Oddział Elektrownia Bełchatów to drugi potentat gospodarczy regionu. Jest to największa w Europie elektrownia konwencjonalna opalana węglem brunatnym. W skład elektrowni wchodzi 12 bloków energetycznych o mocy 370 MW każdy. Roczna produkcja energii wynosi około 27-28 TWh, co oznacza, ze elektrownia zaspokaja 20% zapotrzebowania energetycznego kraju.

Elektrownia wiatrowa
Na Górze Kamieńsk, czyli zwałowisku powstałym po eksploatacji nadkładu z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, stanęło 15 wiatraków.  Pierwszym etapem projektowania tego typu inwestycji były dwuletnie pomiary parametrów wiatru. Następnie na podstawie analiz określono potencjał energetyczny wiatru i korzystając z tych informacji optymalnie rozstawiono maszyny. Park wiatrowy składa się z 15 wiatraków o wysokości 85 m i średnicy turbiny wiatrowej 70 m. Wiatraki wirują z prędkością 21 obrotów na minutę. Moc znamionowa elektrowni to 30 MW. Wiatraki są widoczne z przebiegającej niedaleko trasy szybkiego ruchu Warszawa - Katowice.

Interaktywna Ekspozycja PGE Giganty Mocy
PGE Giganty Mocy to pierwsza w kraju multimedialna ekspozycja o węglu i energii elektrycznej, stanowiąca jedną z największych atrakcji województwa łódzkiego.  Wystawa w nowoczesny i multimedialny sposób prezentuje tematykę dziedzin naukowych tj. nauki przyrodnicze. Przedstawia również techniczne aspekty  i dokumentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, stanowiący przedmiot codziennej działalności bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego i elektrowni.

Bełchatów, Plac Narutowicza 3
www.pgegigantymocy.pl
Tel. 44 635 19 30
otwarcia: wt. - sb.:  9.00-17.00, ndz.: 10.00-18.00 (pn.: nieczynne)

Atrakcje w okolicy | ZOBACZ POZOSTAŁE ATRAKCJE...
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Akceptuję